שעלת כלבים: כל מה שצריך לדעת על המחלה המסוכנת

שעלת כלבים או בשמה השני – שעלת המכלאות: ביטוי מפחיד לכל בעל כלב. זיהום ויראלי זה הוא יותר מסתם שיעול פשוט. זה יכול להוביל לסיבוכים בריאותיים חמורים אם לא מטפלים בו באופן מיידי. הפוסט בבלוג שלנו מספק מבט מעמיק על הסיבות, התסמינים, הטיפולים האפשריים ושיטות המניעה למחלה מסוכנת זו.

מהו שיעול מכלאות ומדוע צריך לדאוג?

שעלת כלבים, הידוע גם בשם דלקת ברכונים זיהומית של כלבים, היא מחלת נשימה מדבקת מאוד בכלבים שעלולה להשפיע על מערכת הנשימה העליונה שלהם. מצב זה נמצא בדרך כלל במקומות שבהם כלבים מוחזקים בקרבת מקום. כגון כלביות, גינות לכלבים ומקלטים. היא נגרמת על ידי שילוב של וירוסים וחיידקים. כולל החיידק Bordetella bronchiseptica. שיעול זה יכול להוביל לשיעול מתמשך, יבש ופורץ שיכול להיות מטריד למדי עבור חברך הפרוותי. במקרים חמורים, זה אפילו יכול להתקדם לדלקת ריאות, במיוחד אצל גורים, כלבים קשישים, או כאלה עם מערכת חיסון מוחלשת.

הסיבה שבגללה אתה צריך לדאוג משיעול כלביה היא בגלל אופיו המדבק מאוד. בדיוק כמו הצטננות בבני אדם, שיעול מלונה מתפשט בקלות באוויר כאשר כלב נגוע משתעל או מתעטש.

החיידקים והנגיפים האחראים לשיעלת המכלאות יכולים לשרוד בסביבה במשך שבועות, ולהעמיד כלבים אחרים בסיכון לחלות במחלה. בנוסף, כלבים שנמצאים לעתים קרובות במגע עם כלבים אחרים, כגון אלה הנמצאים במעונות יום או בתערוכות כלבים, נמצאים בסיכון גבוה יותר לחשיפה. שעלת יכולה להסלים במהירות לבעיה בריאותית רצינית אם אינו מטופל, מה שיוביל לסיבוכים שעלולים להיות מסכני חיים עבור חיית המחמד האהובה שלך.

איך הכלב שלך יכול להידבק בשעלת כלבים?

הכלב שלך יכול לחטוף שיעול כלבי באמצעות אמצעי חשיפה שונים לכלבים ולסביבות נגועים. אופן ההעברה הנפוץ ביותר הוא דרך האוויר, שם החיידקים והנגיפים האחראים לשעלת כלבים יכולים להתעכב ולהדביק כלבים אחרים. כאשר כלב נגוע משתעל, מתעטש או אפילו נובח, טיפות נשימתיות זעירות המכילות את הפתוגנים עלולות להתפשט לכלבים סמוכים, ולהעמיד אותם בסיכון לחלות במחלה.

מגע ישיר עם כלב נגוע, כגון שיתוף בקערות מזון ומים, צעצועים או כלי טיפוח, יכול גם להקל על העברת שיעול מלונה. כלבים שנמצאים בקרבת מקום, כמו בכלביות, מקלטים או גינות כלבים, פגיעים במיוחד לאיסוף הזיהום אחד מהשני. בנוסף, מתח וגורמים המחלישים את המערכת החיסונית יכולים להפוך כלבים לרגישים יותר להידבקות בשיעול מלביות כאשר הם נחשפים לפתוגנים.

מהם התסמינים וכיצד ניתן לטפל בהם?

השעלת מתבטאת בדרך כלל בשיעול מתמשך, יבש וחד שיכול להיות די מדאיג עבור בעלי חיות מחמד. הכלב שלך עשוי גם להפגין תסמינים כגון התעטשות, הפרשות מהאף וחום קל. במקרים חמורים יותר, שיעול מלונה יכול להוביל לעייפות, אובדן תיאבון וקשיי נשימה. מה שמסמן על התקדמות שעלולה להיות מסוכנת של המחלה. אם אתה מבחין באחד מהתסמינים הללו אצל הכלב שלך, חיוני לפנות לטיפול וטרינרי בהקדם לאבחון ותוכנית טיפול נכונה.

טיפול בשיעול מלבי כרוך לרוב בשילוב של טיפול תומך ותרופות כדי להקל על התסמינים ולטפל בזיהום הבסיסי. הווטרינר שלך עשוי לרשום תרופות מדכאות שיעול כדי לעזור לכלב שלך להרגיש בנוח יותר ואנטיביוטיקה למקד זיהומים חיידקיים שאולי התפתחו כתוצאה משיעול מלונה. חיוני לעקוב מקרוב אחר המלצות הווטרינר שלך ולהשלים את הקורס המלא של התרופה כדי להבטיח שהזיהום יוכחד במלואו.

כיצד למנוע שעלת כלבים?

מניעה עדיפה על ריפוי כשמדובר בהגנה על חברך הפרוותי מפני שעלת המכלאות. אחת הדרכים היעילות ביותר למנוע זיהום מדבק זה בדרכי הנשימה היא על ידי הבטחת הכלב שלך מעודכן בכל החיסונים הדרושים. כולל חיסון בורדטלה שתוכנן במיוחד כדי להגן מפני שעלת כלבים. חיסון יכול להפחית באופן משמעותי את הסיכון של הכלב שלך להידבק במחלה. במיוחד אם הם מתקשרים לעתים קרובות עם כלבים אחרים במסגרות חברתיות. ייתכן שיידרשו מאיצים רגילים כדי לשמור על חסינות, אז הקפידו להתייעץ עם הווטרינר שלכם לגבי לוח החיסון המתאים עבור חיית המחמד שלכם.

בנוסף לחיסון, תרגול היגיינה וצמצום החשיפה לבעלי חיים נגועים יכולים לסייע במניעת העברת שיעול בכלבייה. הימנע מאזורים צפופים או מאווררים גרוע שבהם יש סיכוי גבוה יותר להתפשטות הזיהום. כגון גינות כלבים, מתקני טיפוח וכלביות לפנסיון. נקה וחטא באופן קבוע את חללי המחיה, הצעצועים והקערות של הכלב שלך כדי להפחית את הסיכון לזיהום. יישום אמצעי הסגר נאותים אם הכלב שלך מראה תסמינים של מחלה יכול גם למנוע את התפשטות שיעול הכלבייה לחיות מחמד אחרות במשק הבית או בקהילה שלך. על ידי נקיטת צעדים יזומים כדי להגן על בן לוויה הכלב שלך, אתה יכול להפחית את הסבירות שהם ידבקו בשיעול כלביים וליהנות משקט נפשי בידיעה שהם בטוחים ובריאים.

לסיכום

שעלת כלבים, למרות שהיא מסוכנת, ניתנת למניעה וניתנת לטיפול. חיסון קבוע, היגיינה טובה וטיפול מהיר הם המפתח לשמירה על בטיחות חיית המחמד האהובה שלך.

זכרו, גילוי מוקדם הוא ההגנה הטובה ביותר. הישאר ערני, מעודכן בחיסונים והכלב שלך יודה לך.

שעלת כלבים

תוכן עניינים

כתבות נוספות בנושא